Sözlük

 

Ankara Sözlüğü; Ankara kent kültürü ve belleğine ait unsurların kısa açıklamalarının yapıldığı bir çalışmadır. Sözlükte Ankara’nın tarihi ve kültürü eksenli kelimelerin yanı sıra günceli de içeren; hikayeleri olan kelimeler yahut kelime grupları seçildi. Herhangi bir akademik iddiası bulanmayan Ankara Sözlüğü’nde seçilen kelimeler en özet şekilde birkaç cümleyi geçmeyecek şekilde açıklanmıştır.

 

Ankara sözlüğü ile Ankara’nın geçmişten bugüne geçirdiği evrelere dair bir kavram haritası oluşturulmaya çalışıldı. Sözlükteki içerikleri birer iz olarak görüp peşinden gidildiğinde kültür, sanat, politika, ekonomi, sosyoloji gibi çerçevelerden şehre bir bütün olarak bakılabilir. Açıkçası elimden geldiğince içerik seçimlerini şehrin doğasından, mimarisine, sosyal yaşamından, ticari manzarasına kadar hem bugün herhangi bir kullanımı olmayan ama zamanında önemli olan hem de hala çağdaş kent kültürünün bir parçası olarak varlığını devam ettiren ögeleri sunmaya gayret ettim.

 

Sözlük sınırsız bir içeriğe sahip değil. Genel kurgu yüzü geçemeyecek şekilde yapıldı. Eğer böyle bir sınır koyulmasaydı birçok farklı unsuru çalışmaya dahil etmek gerekirdi. Bu durumda semt, apartman, cadde, sokak isimleri büyük bir yoğunluk teşkil edecekti. Bunun önüne geçmek için mutlak bir sınırlama koymak gerekiyordu. Şimdilik seksen adet içerik seçildi sınır ise yüz olarak kabul edildi. Yani çalışma henüz tam olarak bitirilmiş değil.

 

Ankara Sözlüğü, ciddi bir kitlesi olan ve Ankara Manzarası Belgeseli ile bağlantılı olarak açılan ankaramanzarasi hesaplarında paylaşılmaya başlandı ve ilgi gördü. Ankara Sözlüğü web sitesi ise çalışmayı sosyal medya paylaşımlarının ötesine taşımayı amaçlıyor. Burada sözlük içeriği ile ilgili görsellere yer verilmesi ve sınırlanmış konularla ilgili yazıların yayımlanması söz konusu. Bu noktada web sitesinin aynı zamanda geniş bir arşive dönüşmesini de temenni ediyorum.

 

Okuyuculara popüler bir şekilde sunulan bu formattaki her bir içeriğin işaret taşı görevi üstlenmesini istiyor ve insanları daha derin bir şehir keşfine götürmesini diliyorum.

 

 

Muhammed Murat Arslan